69th T&E II Elected & Appointed Positions

APPOINTED LEADERSHIP
*1 position selected unless noted
More information on appointed leadership available here

Open to all delegates:

      International Affairs Commission- Special Rapporteur - 3 selected
      Media- Executive Producer
      Media- Technical Director, Video
      Media- Technical Director, Online
      Legislative Houses - Deputy Sgt-at-Arms of the Assembly/Senate - 18 selected
      Legislative Houses - Deputy Clerk/Secretary - 12 selected

Open to returning delegates (with qualifications listed if any):

      Appellate Court - Lead Appellant (must be returning junior or senior from Court program) - 3 selected
      Appellate Court - Lead Respondent (must be returning junior or senior from Court program) - 3 selected
      California Investment Bank - State Treasurer (must be returning junior or senior from California Investment Bank)
      Lobbyist- Governor's Lobbyist (must be returner from Lobbyist program) - 10 selected
      Lobbyist- Lead Lobbyist (must be returner from Lobbyist program) - 7 selected
      Media- Editor-in-Chief (must be returner from Media program)
      Media- Social Media Editor (must be returner from Media program)
      NIC- Commission Chair (must be returning delegate; only 5 applications per delegation) - 16 selected 

APPOINTED PROGRAMS

More information on appointed leadership available here

Open to all delegates:

      California Emergency Team - 12 selected
      Jury Trial Attorney - 15 selected
      Supreme Court - 15 selected

Open to delegates with listed qualifications below:

      Governor's Cabinet (junior or senior applicants: must be returning delegate) - 6 selected
      Governor's Cabinet (freshmen applicant) - 1 selected

ELECTED LEADERSHIP
*1 position elected unless noted
More information on elected leadership available here

Open to all delegates:

  • Constitutional Convention- Presiding Speaker
  • Legislative Houses - Chief Clerk of the Assembly/Secretary of the Senate - 6 elected
  • Legislative Houses- Chief Sgt-at-Arms (Senate/Assembly) - 6 elected
  • National Issues Commission- Administrative Clerk

      Open to returning delegates (with qualifications listed if any):

            International Affairs Commission- Chief Rapporteur (must be returning junior or senior from IAC program)
            Jury Trial- District Attorney (must be returner from court program)
            Legislative Analyst- State Legislative Analyst (must be returner from Legislative Analyst program)
            Legislative Houses- Chief Whip (Senate/Assembly) (6 elected) (must be returning junior or senior)
            National Issues Commission- Adversary General (must be returning junior or senior)
            Supreme Court- Attorney General (must be returning junior or senior from court program)
            70th Youth Governor (must be returning junior) - note: if delegations run 70th Youth Governor, they cannot run 70th Chief Justice at Sacramento conference (Category 1)

      The following position will not be posted until December for candidates to run during the Sacramento conference:

            Supreme Court- 70th Chief Justice (must be returning junior with current or previous participation in Court program) - note: if delegations run 70th Chief Justice, they cannot run 70th Youth Governor at T&E II

      GRASSROOTS LEADERSHIP*
      * meaning a delegate cannot apply for role directly

            Director of the California Emergency Team (elected among appointed California Emergency Team members)
            California Investment Bank and Bank Board Members (50 delegates selected from Department of Finance delegates)
            Speaker Pro-Tem of Constitutional Convention (runner-up in election for Presiding Speaker of Constitutional Convention) 

      ELECTIONS CONTINUING DURING T&E II

            State Superintendent of Public Instruction (elected from among Deputy Superintendents of Public Instruction appointed at T&E I)
            Lt Governor (elected from among Presiding Officers of the Senate elected at T&E I)
            Speaker of the Assembly (elected from among Presiding Officers of the Assembly elected at T&E I)
            Forum Lt. Governor (elected from among two finalists selected at T&E I)
            Forum Speaker of the Assembly (elected from among two finalists selected at T&E I)

      Feedback and Knowledge Base